O mnie

W kilku słowach:

Edukacja:

  • Psychologia, Uniwersytet Łódzki
  • Kurs terapii poznawczo-behawioralnej dzieci i młodzieży, Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej
  • Rozmowy terapeutyczne budujące akceptację i zaangażowanie, Sabina Sadecka
  • Szkoła konsultacji dla psychologów Agnieszki Stein i Gosi Stańczyk
  • Szkoła Psychoterapii „Crescentia” – w trakcie

Doświadczenie:

  • wolontariuszka i stażystka w szpitalach psychiatrycznych
  • psycholożka w świetlicy terapeutycznej
  • psycholożka w szkole podstawowej
  • pedagożka ulicy
  • terapeutka i psycholożka w klinice Fundacji JiM
  • własny gabinet psychologiczny

Trochę więcej:

Ukończyłam psychologię na Uniwersytecie Łódzkim. Odbywałam zagraniczne praktyki w szpitalu neuropsychiatrycznym w Stambule, przez wiele lat byłam wolontariuszem łódzkich fundacji, pracując z osobami potrzebującymi wsparcia. Po studiach pracowałam jako psycholog w świetlicy terapeutycznej, psycholog szkolny, pedagog ulicy i terapeuta. W 2018 roku ukończyłam roczny kurs terapii poznawczo-behawioralnej dzieci i młodzieży.

Uczestniczę w całościowym szkoleniu dla psychoterapeutów w nurcie poznawczo-behawioralnym. Od 2021 prowadzę własny gabinet w Taastrup, w Danii. Pracuję technikami terapii poznawczo-behawioralnej i terapii ACT pod regularną superwizją.

W mojej pracy z rodzinami korzystam z idei zaczerpniętych z rodzicielstwa bliskości i komunikacji bez przemocy (NVC). Duchowymi ojcami mojego stosunku wobec rodzin, z którymi pracuję, są Jesper Juul i Marshall Rosenberg. W 2021 roku miałam okazję uczestniczyć w opartej o idee rodzicielstwa bliskości szkole konsultacji dla psychologów Agnieszki Stein i Gosi Stańczyk.

Chociaż moim głównym kierunkiem rozwoju jest CBT, który cenię i któremu wiele w swojej pracy i życiu zawdzięczam, to moje serce zabiło szybciej, gdy poznałam założenia terapii akceptacji i zaangażowania. ACT dał mi narzędzia, które bardzo do mnie przemówiły.

Baczne przyglądanie się rzeczywistości, ograniczenie zaufania wobec własnych myśli i dostosowywanie swojego działania do faktów, choćby wcale mi się nie podobały, kierowanie się wartościami, szukanie wyboru i wolności tam, gdzie pojawiło się utknięcie – to wszystko brzmiało jak wymagające wysiłku wyzwanie, ale też coś, co może realnie odmienić życie.

Mnie samej to właśnie praca z narzędziami terapii ACT pozwoliła zbliżyć się najbardziej do magicznego ogrodu mojego życia, którego istnienie przeczuwałam przez wiele lat.

Psychologiczna elastyczność stała się moim osobistym drogowskazem i nadała jasny sens mojej pracy – nie chcę „leczyć” ludzi. Osoba, która do mnie przychodzi nie jest w niczym gorsza ode mnie – jesteśmy równi w godności, chociaż różni w doświadczeniach i narzędziach, którymi zostaliśmy obdarzeni przez los. Problemy moich klientów są dla mnie częścią ich opowieści. Ich trudności – najbardziej dostępnymi w ich sytuacji sposobami na poradzenie sobie z rzeczywistością, z jaką przyszło im się mierzyć. 

Czasem stajemy w miejscu wyboru między dwiema drogami, którymi wcale nie chcemy podążać, a które sprawiają wrażenie jedynych i ostatecznych.

Dziś, z bagażem własnych doświadczeń, jestem gotowa z mojego żółtego fotela zobaczyć cierpienie, ale też piękno, z którymi przychodzą do mnie moi klienci i towarzyszyć im w poszukiwaniu ich własnych odpowiedzi. Nowych dróg, które zaprowadzą ich w kierunku życia, którym chcą i mogą żyć. Bez lukru, bez zbędnego optymizmu i obietnicy życia bez nieprzyjemności, a jednak w sposób pełen czułości i ciekawości. Patrząc na to, co dzieje się w ich życiu teraz – a jeśli jest taka potrzeba, oglądając z nimi przeszłość, która doprowadziła ich w miejsce, w którym teraz są.

Od 2017 publikuję rysunki na tematy dotyczące ludzkiej psychiki znane jako „Miłe Obrazki”. Przyglądając się mojej twórczości, postom i komentarzom – można zobaczyć echa wszystkich źródeł inspiracji, o których wcześniej tu pisałam.

Prowadzę poradnictwo psychologiczne, terapię, grupy rozwojowe („Krąg kobiecych rąk”, „Bliske relacje z kobietami – tęsknota i lęk”, „12 miłych rozmów o nieprzyjemnych emocjach”), warsztaty („Po cholerę mi ten lęk”, „Po cholerę mi ta złość”, „Myśli przynoszące cierpienie”). Pracuję online i stacjonarnie w gabinecie w Taastrup przy Struergade 16.

Zapraszam do kontaktu pod adresem: mariakaczorowskapsycholog@gmail.com